Jak si udržet voňavý koberec
Přivezli vám domů váš vysněný koberec, položili jej na podlahu, olemovali ozdobným soklem a místnost vypadá tak, že byste chtěli tuto událost oslavit? Proč ne, nový koberec je vždy důvodem k oslavě, klidně si dopřejte něco dobrého na zub a těšte se z toho, že báječně vypadá a krásně voní.
Vůně nových koberců je velmi svérázná, většinou ji rozpoznáte podobně, jako když vám dovezou nábytek z dřevěného masivu a z kartonových krabic na vás vystoupí ona známá vůně borového dřeva. Jenže koberec nebude takto vonět věčně, časem vůně vyvane a vystřídají ji různé pachy, která tkanina bude přijímat z okolního prostředí. Jak zlepšit pachový vjem z vašeho koberce?
Používejte častěji éterické oleje – máte doma aroma lampu? Pak ji využívejte častěji a nechte éterické oleje pronikat skrze obytné prostory, aby nasytily svou vůní i koberec.
Použijte zeolit – v domácnostech, kde se kouří nebo se často vaří bez digestoře, mohou různé nepříjemné pachy zasáhnout i koberec. Zde se vyplatí používat minerál zeolit, který pohlcuje pachy. Můžete to provést například formou okrasné misky s umělými květinami, zeolit lze rozdrtit do různých frakcí, a je poměrně dekorativní.
Pozor na smažení pokrmů – při smažení se uvolňuje mnoho nepříjemných pachů a unikající tuk do ovzduší pak sedá na koberec, kde žlukne a zapáchá.
Přizvěte častěji profesionály na mokré čištění – i přes časté vysávání a snahu udržet domácnost bez zápachu se může stát, že koberec začne nepříjemně páchnout. Může to způsobit jak příprava pokrmů, tak i samotné chození po koberci. Jestliže doma chodíte nejčastěji naboso nebo v ponožkách či silonkách, neubráníte se tomu, aby váš pot ulpíval i na koberci, kde se jím pak živí bakterie. Časem pak může koberec připomínat nemytá bosá chodidla. Proto se vyplatí čas od času pozvat domů odborníky na čištění koberců, kteří si se zápachem hravě poradí.