Investice do plachty na bazén nejsou vyhozené peníze
Součástí bazénového příslušenství jsou různé předměty, mezi nimiž byste našli i takové, bez jejichž existence se můžete obejít. Například takové nerezové schůdky nejsou vysloveně nutné, pokud má nádrž pozvolný vstup přes betonové schody, které ji samy o sobě udávají tvar. Anebo osvětlení bazénu, různá lehátka a křesílka, což jsou vysloveně spíše doplňující drobnosti. K dalším „zbytečnostem“ byste mohli šmahem zařadit i plachtu na bazén, která zakrývá jeho hladinu, protože vás možná napadne, proč pokládat na vodu plastovou fólii, když je v okolní přírodě tak nízká prašnost, a nejsou tu ani ve vaší blízkosti žádné stromy, z nichž by na hladinu padalo listí.
V zásadě máte pravdu, protože pokud bydlíte třeba na Šumavě, v lokalitě Jeleních vrchů, anebo v Jizerských horách v Maxově či na Mariánské hoře, kde je ovzduší jedno z nejčistších v republice, je z tohoto důvodu bazénová fólie docela zbytečná. Ale ve hře je něco jiného, než jen spad nečistot. Docela prosté odpařování vody. Spočítali jste si někdy, kolik vody se vypaří z hladiny plaveckého bazénu? Tento jev si budou dobře uvědomovat akvaristé, kteří při výměně vody vždy dopouští do nádrže vody o něco víc.
Z obdélníkového bazénu o velikosti 7 x 5 metrů se za jediný den vypaří v koupací sezóně přibližně 170 litrů vody (v závislosti na teplotě a vlhkosti vzduchu). Za měsíc se již jedná o více než pět kubíků vody (pět tisíc litrů), a toto množství také musíte do nádrže dopustit z vodovodního řadu (pokud nemáte studnu). Jestliže dopouštíte vodu z vodovodu, v průběhu koupací sezóny (cca 5 měsíců) musíte dopustit celkem 25 kubíků vody, což je v přepočtu na vodné a stočné přibližně 3 tisíce korun. A máte-li bazén v provozu pět let, za tu dobu doslova vyhodíte oknem patnáct tisíc korun. Nebylo by lepší pořídit krycí plachtu a zakrývat nádrž v době, kdy se v ní nekoupete, abyste nemuseli vyhazovat peníze oknem?