Nová doba
Ti skutečně staří si jistě pamatují, že výraz banka nebyl uznáván. Smrděl totiž kapitalismem, a to se u nás netrpělo. Banky byly po celém západním světě. U nás neměly místo. Teprve těsně před a po revoluci se zde objevilo několik bank, se kterými se poté roztrhl pytel a člověk přestal mít přehled. A jak už to chodí v tržním kapitalismu, některé zůstaly, jiné zkrachovaly, nebo je koupila větší, či finančně silnější společnost. Nedávný příklad je u Equa banky, kterou koupila Raifaisen.
V bývalých časech se ve spořitelně braly půjčky a řešily jiné věci které se týkaly peněz. Nejznámější byla půjčka novomanželská. K některým byl ještě zapotřebí ručitele, který se svým podpisem zaručil, že zaplatí to, co nezaplatí dlužník sám.
V současnosti se toto již nevyžaduje. Peníze se půjčují stejným způsobem, ale jsou jiné podmínky a jiný způsob zajištění návratu peněz věřitelům, či věřiteli.
Také slovo hypotéka se u nás nějak moc nepoužívalo. Znělo to jako z prohnilého západu a stejný byl i účel. Takže komunisté usoudili, že tady prostě hypotéky nebudou a také neexistovaly. Až po převratu začaly bujet pod názvem stavební spoření. Nyní si však hypotéku lze sjednat vlastně v kterékoli bance, pokud tato tuto možnost nabízí. Ale pozor. Je nutno počítat s tím, že vás budou svým způsobem lustrovat, na což mají v tomto případě právo. Budou vás zkoumat ze všech stran, budou chtít znát vaše příjmy, počet vyživovaných osob, styl dosavadního bydlení a také nakouknou do registru dlužníků. Pokud tam máte škraloup, nedostanete nic.
Ale pozor, jako všude je i zde výjimka, ale ta se netýká bank. Existuje totiž něco jako nebankovní hypotéky bez registru, které poskytuje nebankovní společnost. A zde se moc nepapíruje, zde je důležitá rychlost. Takže vše probíhá bez složitého papírování a pokud dotyčný splní podmínky a podepíše smlouvu, má peníze ihned na účtu.