Zpět

Nový účinnější způsob vysoušení obvodových zdí

V současné době se nejčastěji využívá odkopání zeminy podél obvodových zdí s následným přiložením nopové folie na zeď zbavené omítky. Po zasypání přilehne  folie svými výstupky ke zdivu a zabraňuje pronikání vlhkosti z okolní zeminy do zdiva. Mezi folií a zdivem prakticky nedochází k proudění vzduchu a proto je účinnost vysoušení velmi nízká. Obvyklá hloubka odkopání bývá asi 1m.

Metoda PAVAN dopňuje předchozí uspořádání o sběrnou trubku na dně výkopu. Trubka je podélně rozříznuta tak, aby do ní mohla být zavedena spodní hrana nopové folie. Konec trubky je kolenem vyveden nad okolní terén, kde se nainstaluje malý ventilátor vytvářející v trubce podtlak vyvolávající proudění vzduchu mezi folií a zdivem. Tím dochází k intenzivnímu odvádění vlhkého vzduchu z povrchu zdiva a jeho vysoušení. Při použití ventilační jednotky JVA-1v a kanalizační trubky průměru 110mm stačí tato technologie na vysoušení až 15m obvodového zdiva. Přitom stačí hloubka odkopání do 1/2m. Dodávanou folii lze tedy rozříznout na 2 pásy a ušetří se i na výkopových pracích.

Při praktické realizaci se PVC hrdlová trubka (oranžová) podélně rozříízne ůhlovou bruskou s kotoučem šíře 1mm na nerez. Pro nasunutí a zafixování folie se použijí klínky, které zabrání uzavření drážky (vlivem pružnosti) a omezení prostuou vlhkého vzduchu do trubky. Stačí 1 klínek každých 30cm délky. Ventilátor na konci trubky je třeba chránit zejména proti dešti vhodným krytem.

K napájení jednotky se využije zdroj bezpečného napětí 12V. Odběr je nepatrný 0,15A a proto umožňuje napájet až 5 dalších jednotek na ostatních segmentech venkovního zdiva nebo k vysoušení sklepů, případně i obytných prostor. Bezobslužný provoz zajišťují spínací hodiny předřazené zdroji 12V. Zpravidla stačí větrat 2-3 hod za den. Při tom je spotřeba 0,16kWh/měsíc (asi 1Kč /měsíc) na 1 jednotku.

Náčrt řešení naleznete v Galerii / Řízené větrání / Vysoušení obvodových zdí.

Vančata Pavel
Zveřejnit do: 31. 12. 2025
Zveřejněno: 11. 03. 2019