Zpět

Rekuperace s účinností převyšující 100%

 

Ano , i takovou rekuperaci Vám můžeme nainstalovat i když pouze v určitých specifikovaných případech . Jedná se o spojení rekuperace se spotřebičem produkujícím ztrátové teplo (např. chladnička , počítač a pod.)

Je známo , že každý stupeň o který se podaří snížit teplotu chladiče v zadní části lednice sníží spotřebu lednice o cca 6% . Při spotřebě běžné chladničky 40kWh/měsíc lze docílit značnou úsporu energie . Stačí když se vzduch vycházející z rekuperační jednotky nasměruje na chladič lednice . Tam se ohřeje a výsledný vzduch vstupující do místnosti je teplejší než vzduch odsávaný z místnosti rekuperační jednotkou . Z definice pro výpočet účinnosti vyplývá , že účinnost v tomto případě překračuje 100% . V konkretním případě se podařilo dlouhodobým měřením prokázat úsporu 8,3 kWh/měsíc , při výchozí spotřebě 42kWh/měsíc . Při spotřebě vlastní rekuperace 1,4kWh/měsíc tedy dochází ke snížení ekonomické návratnosti (pořizovací + provozní náklady /energetická úspora tepla ) z původních 6 let na necelých 5 roků . 

Pokud se podaří zabudovat rekuperační jednotku pod kuchyňskou linku vedle ledničky stane se prakticky neviditelnou. Podmínkou je , aby byla lednice i navazující kuchyňská linka přisazena k obvodové zdi o síle min. 45cm.

Pokud výstup rekuperační jednotky směrujeme na počítač , snížíme jeho teplotu . Je prokázáno , že snížení provozní teploty polovodičových součástí o 10 st. C prodlouží dobu mezi poruchami na dvojnásobek .


Vančata Pavel
Zveřejnit do: 31. 12. 2050
Zveřejněno: 28. 02. 2018